* Customizr v4.1.20 - en to id translation catalogue (534 entries)

en: Layout Options
id: Opsi Layout

en: Slider Options
id: Opsi Slider

en: Default %1$s layout is set to : %2$s
id: Default %1$s layout di set ke : %2$s

en: pages
id: laman

en: posts
id: post

en: You can define a specific layout for %1$s by using the pre-defined left and right sidebars. The default layouts can be defined in the WordPress customizer screen %2$s.<br />
id: Anda dapat menetapkan spesifikasi layout untuk %1$s dengan cara menetapkan ulang kiri dan kanan sidebar. Default layout bisa ditetapkan di layar Wordpress customizer %2$s.<br/>

en: this page
id: laman ini

en: this post
id: post ini

en: here
id: disini

en: Select a specific layout for %1$s
id: Pilih spesifikasi layout untuk %1$s

en: Add a slider to this post/page
id: Tambahkan slider ke post/laman ini

en: Choose a slider
id: Pilih slider

en: &mdash; Select a slider &mdash;
id: &mdash; Pilih slider &mdash;

en: To create a new slider : open the media library, edit your images and add them to your new slider.
id: Untuk membuat slider baru : buka pustaka media, edit gambar dan tambahkan ke slider.

en: Delay between each slides in milliseconds (default : 5000 ms)
id: Delay antara slider dengan millisecond (default : 5000 ms)

en: Slider Layout : set the slider in full width
id: Slider layout : set slider dengan lebar full

en: Delete this slider
id: Hapus slider ini

en: The slider will be deleted permanently (images, call to actions and link will be kept).
id: Slider ini akan dihapus secara permanen (gambar, tombol dan link tetap ada).

en: Delete slider
id: Hapus slider

en: You haven't create any slider yet. Go to the media library, edit your images and add them to your sliders.
id: Anda belum mebuat satu slider pun. Pindah ke pustaka media, edit gambar dan tambahkan ke slider.

en: Add to a slider (create one if needed)
id: Tambahkan ke slider (buat jika dibutuhkan)

en: Title and text color
id: Warna judul dan teks

en: Choose a linked page or post (among the last 100).
id: Pilih laman atau post yang ada (100 terbaru).

en: No link
id: Tidak ada link

en: or a custom link (leave this empty if you already selected a page or post above)
id: atau buat link (biarkan kosong jika Anda sudah memilih laman atau post diatas)

en: Open link in a new page/tab
id: Buka link di laman/tab baru

en: Link the whole slide
id: Link di seluruh slide

en: Add a slider
id: Tambahkan slider

en: You haven't create any slider yet. Write a slider name and click on the button to add you first slider.
id: Anda belum membuat slider apapun. Tulis nama slider dan klik pada tombol untuk menambahkan slider pertama.

en: This slider has not slides to show. Go to the media library and start adding images to it.
id: Slider ini tidak muncul. Pergi ke pustaka media dan mulai menambahkan gambar kesini.

en: Slide Image
id: Gambar slide

en: Title
id: Judul

en: Slide Text
id: Teks slide

en: Button Text
id: Teks tombol

en: Edit
id: Ubah

en: No Image Selected
id: Tidak Ada Gambar Dipilih

en: Edit this slide
id: Ubah slide

en: Current slide
id: Slide baru

en: version
id: versi

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
id: Kami ingin memperkenalkan fitur baru yang sudah kami kerjakan.

en: Read the latest release notes
id: Baca nota rilis terbaru

en: close
id: tutup

en: About Customizr
id: Tentang Customizr

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
id: Cara tepat untuk memulai dengan %s adalah membaca %s dan kunjungi %s.

en: documentation
id: dokumentasi

en: You are using a child theme of Customizr %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
id: Anda menggunakan anak tema dari Customizr %1$s : selalu cek %2$s setelah upgrade untuk memastikan bahwa function atau template sudah usang.

en: Happy user of Customizr?
id: Pengguna setia dari Customizr?

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Customizr a nice review! <br />(We are addicted to your feedbacks...)
id: Jika Anda bahagia dengan tema ini, katakan di wodpress.org dan berikan Customizr tinjauan yang baik!<br/>(Kami kecanduan dengan timbal balik Anda...)

en: Follow us
id: Ikuti kami

en: Go Customizr Pro
id: Dapatkan Customizr Pro

en: Easily take your web design one step further
id: Dengan mudah membawa website Anda selangkah lebih maju

en: Discover Customizr Pro
id: Temukan Customizr Pro

en: Go to Dashboard &rarr; Home
id: Pergi ke dasbor &rarr; Beranda

en: Go to Dashboard
id: Pergi ke Dasbor

en: Changelog in version %1$s
id: Changelog pada versi %1$s

en: System Informations
id: Sistem Informasi

en: Please include the following informations when posting support requests
id: Silahkan masukkan informasi tersebut ketika post support dibutuhkan

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
id: Untuk menyalin info sistem, klik dibawah kemudian tekan CTRL + C (PC) atau Cmd + C (Mac).

en: More grid design options
id: Lebih banyak pilihan grid

en: SITE ICON
id: IKON SITUS

en: This theme requires WordPress 3.4+
id: Tema ini mewajibkan Wordpress 3.4+

en: Upgrade Wordpress Now
id: Upgrade Wordpress Sekarang

en: Close
id: Tutup

en: To change the global header layout, %s
id: Untuk mengganti global header layout, %s

en: jump to the Design and Layout section
id: lompat ke bagian Desain dan Layout

en: Change the header layout
id: Ubah layout header

en: Create a slider
id: Buat slider

en: Need help to create a slider ?
id: Butuh bantuan untuk membuat slider ?

en: Check the documentation
id: Cek dokumentasinya

en: Upload
id: Unggah

en: Remove
id: Singkirkan

en: Right sidebar
id: Sidebar kanan

en: Left sidebar
id: Siderbar kiri

en: 2 sidebars : Right and Left
id: 2 sidebar : Kanan dan Kiri

en: No sidebars : full width layout
id: Tanpa sidebar : Lebar full layout

en: Footer Widget Area One
id: Area Footer Widget Satu

en: Just use it as you want !
id: Gunakan semaumu !

en: Footer Widget Area Two
id: Area Footer Widget Dua

en: Footer Widget Area Three
id: Area Footer Widget Tiga

en: Add widgets to this sidebar %s or %s.
id: Tambahkan  widget ke sidebar ini %s atau %s.

en: Add widgets
id: Tambah Widgets

en: now
id: sekarang

en: dismiss this notice
id: Tutup pemberitahuan

en: You can also remove this sidebar by changing the current page layout.
id: Anda juga dapat menghapus sidebar ini dengan mengubah tata letak (layout) halaman saat ini.

en: Changing the layout in the Customizr theme
id: Mengubah tata letak dalam tema Customizr

en: See the theme documentation.
id: Lihat dokumentasi tema.

en: Add widgets to the footer %s or %s.
id: Tambahkan widget ke foote r%s atau %s.

en: The footer has no widgets
id: Footer tidak memiliki widget

en: You can display your post's featured image here if you have set one.
id: Anda dapat menampilkan posting Anda ditampilkan gambar di sini jika Anda telah menetapkan.

en: %s to display a featured image here.
id: %s untuk menampilkan gambar yang ditampilkan di sini.

en: Jump to the customizer now
id: Langsung ke Customizer sekarang

en: Don't know how to set a featured image to a post? Learn how in the %s.
id: Tidak tahu cara mengatur gambar fitur kedalam post? Pelajari di %s.

en: WordPress documentation
id: Dokumentasi Wordpress

en: dismiss notice
id: Tutup pemberitahuan

en: Page %s
id: Laman %s

en: &mdash; No slider &mdash;
id: &mdash; Tidak ada slider &mdash;

en: Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
id: Unggah Logo (format didukung : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)

en: Force logo dimensions to max-width:250px and max-height:100px
id: Paksa logo dimensi ke maks-lebar:250px dan maks-tinggi:100px

en: Uncheck this option to keep your original logo dimensions.
id: Hapus centang opsi ini untuk menetapkan dimensi logo original

en: Select a beautiful font pair (headings &amp; default fonts) or single font for your website.
id: Pilih pasangan font yang menarik (heading &amp; default font) atau font tunggal untuk website Anda.

en: This font picker allows you to preview and select among a handy selection of font pairs and single fonts. If you choose a pair, the first font will be applied to the site main headings : site name, site description, titles h1, h2, h3., while the second will be the default font of your website for any texts or paragraphs.
id: Picker font memperbolehkan Anda meninjau dan memilih antara beberapa pilihan dari pasangan font dan font tunggal. Jika Anda memilih sepasang, font pertama akan diterapkan sebagai heading : nama situs, deskripsi situs, judul, h1, h2, h3, sedangkan yang kedua akan diterapkan sebagai default font untuk semua teks atau paragraf.

en: Set your website default font size in pixels.
id: Set ukuran default font website Anda dengan pixel.

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
id: Opsi ini menentukan ukuran default font untuk semua teks website Anda, ketika tidak ada ukuran font tidak ditetapkan.

en: Smooth scroll on click
id: Gulir halus ketika di klik

en: If enabled, this option activates a smooth page scroll when clicking on a link to an anchor of the same page.
id: Jika diadakan, opsi ini mengaktifkan gulir halus laman ketika di klik pada link di laman yang sama.

en: Important note
id: Nota penting

en: this option can create conflicts with some plugins, make sure that your plugins features (if any) are working fine after enabling this option.
id: Opsi ini dapat menciptakan konflik dengan plugin yang sama, pastikan fitur plugin Anda (jika ada) bekerja dengan baik setelah menyalakan opsi ini.

en: Fade effect on link hover
id: Efek memudar ketika menyentuh link

en: Lightbox effect on images
id: Efek lightbox pada gambar

en: If enabled, this option activates a popin window whith a zoom effect when an image is clicked. Note : to enable this effect on the images of your pages and posts, images have to be linked to the Media File.
id: Jika diadakan, opsi ini mengaktifkan jendela muculan dengan zoom efek ketika gambar di klik. Catatan : untuk menerapkan efek ini pada gambar dari post atau laman Anda, gambar harus ditautkan ke Berkas Media.

en: High resolution (Retina) support
id: Resolusi tinggi (Retina) support

en: If enabled, your website will include support for high resolution devices.
id: Jika diadakan, website Anda akan support untuk perangkat beresolusi tinggi.

en: It is strongly recommended to regenerate your media library images in high definition with this free plugin
id: Ini sangat disarankan untuk menghasilkan pustaka media Anda dengan definisi tinggi menggunakan plugin gratis ini

en: regenerate thumbnails
id: hasilkan ulang thumbnail

en: Open the description page of the Regenerate thumbnails plugin
id: Buka laman deskripsi pada Penghasilan thumbnail plugin

en: Dynamic slider images centering on any devices
id: Gambar slider dinamik menengah pada setiap perangkat

en: Dynamic thumbnails centering on any devices
id: Thumbnail dinamik menengah pada perangkat apapun

en: This option dynamically centers your images on any devices, vertically or horizontally according to their initial aspect ratio.
id: Opsi ini secara dinamis menengahkan gambar Anda pada perangkat apapun, secara vertikal atau horizontal tergantung pada aspek rasio mereka.

en: Display an author box after each single post content
id: Tampilkan kotak penulis setiap setelah post tunggal

en: Check this option to display an author info block after each single post content. Note : the Biographical info field must be filled out in the user profile.
id: Centang opsi ini untuk menampilkan kotak tentang penulis di setiap post tunggal. Catatan : Biografi info harus diisi pada profil pengguna.

en: Enable Smooth Scroll
id: Adakan gulir halus

en: This option enables a smoother page scroll.
id: Opsi ini mengadakan gulir laman secara halus

en: Custom
id: Kustom

en: Display top border
id: Tampilkan garis atas

en: Uncheck this option to remove the colored top border.
id: Jangan centang opsi ini untuk menyingkirkan garis berwarna diatas.

en: Sticky header : semi-transparent on scroll
id: Sticky header : semi-transparan ketika scroll

en: Set the header z-index
id: Atur header z-index

en: What is
id: Apa itu

en: the z-index
id: z-index

en: Choose a layout for the header
id: Tentukan layout untuk header

en: Logo / title on the left
id: Logo / judul di kiri

en: Logo / title on the right
id: Logo / judul di kanan

en: Logo / title centered
id: Logo / judul di tengah

en: This setting might impact the side on which the menu is revealed.
id: Pengaturan ini mungkin berdampak pada menu yang ditampilkan.

en: Sticky header : shrink title / logo
id: Sticky header : sesuaikan judul / logo

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Expand submenus on click
id: Buka submenu saat di klik

en: Display a secondary (horizontal) menu in the header.
id: Tampilkan menu kedua (horizontal) pada header.

en: Main menu design
id: Desain menu utama

en: Select a design : side menu (vertical) or regular (horizontal)
id: Pilih desain : menu samping (vertical) atau regular (horizontal)

en: Side Menu (vertical)
id: Menu samping (vertical)

en: in the menu panel
id: di panel menu

en: create/edit menus
id: membuat / mengedit menu

en: Menu position (for "main" menu)
id: Posisi menu (untuk menu "utama")

en: Menu on the left
id: Menu di kiri

en: Menu on the right
id: Menu di kanan

en: Secondary (horizontal) menu design
id: Desain menu kedua (horizontal)

en: Menu position (for the horizontal menu)
id: Posisi menu (untuk menu horizontal)

en: Select a submenu expansion option
id: Pilih opsi pembukaan submenu

en: Expand submenus on hover
id: Buka submenu saat disentuh

en: Reveal the sub-menus blocks with a fade effect
id: Usahakan kotak submenu dengan efek memudar

en: Hover move effect for the sub menu items
id: Goyang submenu ketika disentuh

en: Remove all the menus.
id: Singkirkan semua menu

en: Don't display any menus in the header of your website
id: Jangan tampilkan menu apapun di header website Anda

en: Use with caution : provide an alternative way to navigate in your website for your users.
id: Gunakan dengan hati-hati : untuk menuntun pengunjung ke setiap penjuru website Anda.

en: Jump to the blog design options
id: Lompat ke opsi blog desain

en: Choose content and layout
id: Pilih konten dan layout

en: Front page displays
id: Tampilan laman utama

en: Don't show any posts or page
id: Jangan tampilkan post atau laman apapun

en: Your latest posts
id: Post terbaru Anda

en: A static page
id: Laman statis

en: Front page
id: Laman depan

en: Posts page
id: Laman post

en: Set up the front page layout
id: Atur layout laman utama

en: Slider options
id: Opsi slider

en: Select front page slider
id: Pilih slider laman utama

en: Display the excerpt
id: Tampilkan kutipan

en: Read more &raquo;
id: Selengkapnya &raquo;

en: Button text
id: Teks tombol

en: Full width slider
id: Full lebar slider

en: Delay between each slides
id: Delay antara masing-masing slider

en: in ms : 1000ms = 1s
id: pada ms : 1000ms = 1detik

en: No
id: Tidak

en: Set slider's height in pixels
id: Atur tinggi slider dengan pixel

en: Apply this height to all sliders
id: Terapkan tinggi ini untuk semua slider

en: Replace the default image slider's height
id: Tempatkan ulang default tinggi slider

en: If this option is checked, your images will be resized with your custom height on upload. This is better for your overall loading performance.
id: Jika opsi ini dicentang, gambar Anda akan di resize dengan tinggi buatan ketika upload. Opsi ini lebih baik untuk keseluruhan performa loading.

en: You might want to regenerate your thumbnails.
id: Mungkin Anda ingin menghasilkan ulang thumbnail Anda.

en: Featured pages options
id: Opsi laman yang diutamakan (featured)

en: Display home featured pages area
id: Tampilkan area laman yang diutamakan

en: Enable
id: Adakan

en: Disable
id: Tiadakan

en: Show images
id: Munculkan gambar

en: The images are set with the "featured image" of each pages (in the page edit screen). Uncheck the option above to disable the featured page images.
id: Gambar diatur dengan "gambar utama" setiap laman (pada pengeditan laman). Jangan dicentang opsi diatas untuk mentiadakan gambar laman yang diutamakan.

en: Choose the global default layout
id: Pilih default global layout

en: Note : the home page layout has to be set in the home page section
id: Catatan : layout laman depan harus diatur pada bagian laman depan.

en: Force default layout everywhere
id: Paksa default layout ini dimanapun

en: This option will override the specific layouts on all posts/pages, including the front page.
id: Opsi ini akan mengesampingkan spesifik layout pada semua post/laman, termasuk laman depan.

en: Choose the posts default layout
id: Tentukan layout default untuk post

en: Choose the pages default layout
id: Tentukan default layout untuk laman

en: The above layout options will set your layout globally for your post and pages. But you can also define the layout for each post and page individually. Learn how in the %s.
id: Opsi layout diatas akan mengatur global layout Anda untuk post dan laman Anda. Tapi Anda juga dapat menetapkan layout post atau laman secara individu. Pelajari di %s.

en: Customizr theme documentation
id: Dokumentasi Customizr theme

en: If you need to change the layout design of the front page, then open the 'Front Page' section above this one.
id: Jika Anda ingin merubah desain layout pada laman utama (depan), maka buka bagian "Laman Depan" diatas sini.

en: Global Post Lists Settings
id: Pengaturan Global Daftar Post

en: Maximum number of posts per page
id: Maksimal post per laman

en: Set the excerpt length (in number of words)
id: Atur panjang kutipan (total huruf)

en: Thumbnails options
id: Opsi thumbnail

en: Display the post thumbnails
id: Tampilkan thumbnail post

en: When this option is checked, the post thumbnails are displayed in all post lists : blog, archives, author page, search pages, ...
id: Ketika opsi ini dicentang, post thumbnail ditampilkan pada semua daftar post : blog, arsip, laman author, laman pencarian, ...

en: Note : thumbnails are always displayed when the grid layout is choosen.
id: Catatan : thumbnail selalu ditampilkan walaupun grid layout dipilih.

en: Thumbnails options for the alternate thumbnails layout
id: Opsi thumbnail untuk mengganti thumbnail layout

en: Thumbnails shape
id: Bentuk thumbnail

en: Rounded, expand on hover
id: Bulat, melebar ketika disentuh

en: Rounded, no expansion
id: Bulat, tidak melebar

en: Thumbnails position
id: Posisi thumbnail

en: Right
id: Kanan

en: Left
id: Kiri

en: Alternate thumbnail/content
id: Thumbnail bergantian per konten

en: Archive titles
id: Judul arsip

en: Category pages titles
id: Judul laman kategori

en: Tag pages titles
id: Judul laman tag

en: Author pages titles
id: Judul laman author

en: Search Results for :
id: HAsil pencarian untuk :

en: Search results page titles
id: Judul laman hasil pencarian

en: Post List Design
id: Desain daftar post

en: Select a Layout
id: Pilih layout

en: Alternate thumbnails layout
id: Layout thumbnail bergantian

en: When you select the grid Layout, the post content is limited to the excerpt.
id: Ketika Anda memilih grid Layout, post konten akan dibatasi untuk kutipannya.

en: Number of columns per row
id: Jumlah kolom per baris

en: Note : columns are limited to 3 for single sidebar layouts and to 2 for double sidebar layouts.
id: Catatan : kolom dibatasi sampai 3 untuk sidebar tunggal dan 2 untuk kanan kiri sidebar layout.

en: Expand the last sticky post (for home and blog page only)
id: Buka sticky post terakhir (untuk beranda dan laman blog saja)

en: Apply a shadow to each grid items
id: Terapkan bayangan untuk setiap item grid

en: Apply a colored bottom border to each grid items
id: Terapkan garis bawah berwarna pada setiap item grid

en: Max. length for post titles (in words)
id: Maks panjang untuk judul post (huruf)

en: Post thumbnail position
id: Posisi thumbnail post

en: Don't display
id: Jangan tampilkan

en: Before the title in full width
id: Sebelum judul dengan full lebar

en: Before the title boxed
id: Sebelum judul didalam kotak

en: After the title
id: Setelah judul

en: You can display the featured image (also called the post thumbnail) of your posts before their content, when they are displayed individually.
id: Anda dapat menampilkan gambar fitur (juga disebut post thumbnail) sebelum konten, ketika ditampilkan secara individu.

en: Set the thumbnail's max height in pixels
id: Atur maks tinggi thumbail dengan pixel

en: Display Breadcrumb
id: Tampilkan Breadcrumb

en: Display the breadcrumb on home page
id: Tampilkan breadcrumb pada beranda

en: Display the breadcrumb in pages
id: Tampilkan breadcrumb pada laman

en: Display the breadcrumb in single posts
id: Tampilkan bradcrumb pada post tunggal

en: Display the breadcrumb in posts lists : blog page, archives, search results...
id: Tampilkan bradcrumb pada daftar post : laman blog, arsip, hasil pencarian...

en: Display posts metas
id: Tampilkan meta post

en: When this option is checked, the post metas (like taxonomies, date and author) are displayed below the post titles.
id: Ketika opsi ini dicentang, post meta (seperti taksonomi, tanggal dan penulis) akan ditampilkan dibawah judul post.

en: Select the contexts
id: Pilih koteks

en: Display posts metas on home
id: Tampilkan post meta pada beranda

en: Display posts metas for single posts
id: Tampilkan post meta untuk post tunggal

en: Display posts metas in post lists (archives, blog page)
id: Tampilkan post meta pada daftar post (arsip, laman blog)

en: Select the metas to display
id: Pilih meta untuk menampilkan

en: Display hierarchical taxonomies (like categories)
id: Tampilkan hirarki taksonomi (seperti kategori)

en: Display non-hierarchical taxonomies (like tags)
id: Tampilkan non-hirarki taksonomi (seperti tag)

en: Display the author
id: Tampilkan penulis

en: Display the publication date
id: Tampilkan tanggal publikasi

en: Display the update date
id: Tampilkan tanggal revisi

en: Enable Customizr galleries
id: Aktifkan galeri Customizr

en: Apply Customizr effects to galleries images
id: Terapkan efek Customizr ke galeri gambar

en: Enable Lightbox effect in galleries
id: Aktifkan efek Lightbox di galeri

en: Apply lightbox effects to galleries images
id: Terapkan efek lightbox ke galeri gambar

en: Enable Customizr effects on hover
id: Aktifkan efek Customizr ketika disentuh

en: Apply nice on hover expansion effect to the galleries images
id: Terapkan melebar dengan baik ketika disentuh pada galeri gambar

en: Display the number of comments in a bubble next to the post title
id: Tampilkan jumlah komentar didalam gelembung setelah judul post

en: Other comments settings
id: Pengaturan komentar lainnya

en: Enable comments on pages
id: Aktifkan komentar pada halaman

en: If checked, this option will enable comments on pages. You can disable comments for a single page in the quick edit mode of the page list screen.
id: Jika dicentang, opsi ini akan memungkinkan komentar pada halaman. Anda dapat menonaktifkan komentar untuk satu halaman di layar mode edit cepat daftar halaman.

en: You can also change other comments settings in :
id: Anda juga dapat mengubah pengaturan komentar lainnya di:

en: the discussion settings page.
id: pengaturan laman diskusi

en: Enable comments on posts
id: Aktifkan komentar pada posting

en: If checked, this option enables comments on all types of single posts. You can disable comments for a single post in quick edit mode from the
id: Jika dicentang, opsi ini memungkinkan komentar pada semua jenis posting tunggal. Anda dapat menonaktifkan komentar untuk posting tunggal dalam mode edit cepat dari

en: post screen
id: Layar posting

en: You can also change other comments settings in the
id: Anda juga dapat mengubah pengaturan komentar lain dalam

en: discussion settings page.
id: pengaturan laman diskusi

en: Display the comment list
id: Menampilkan daftar komentar

en: By default, WordPress displays the past comments, even if comments are disabled in posts or pages. Unchecking this option allows you to not display this comment history.
id: Secara default, WordPress menampilkan komentar terakhir, bahkan saat komentar yang dinonaktifkan dalam posting atau halaman. Centang pilihan ini memungkinkan Anda untuk tidak menampilkan sejarah komentar.

en: Display posts navigation
id: Tampilkan post navigasi

en: When this option is checked, the posts navigation is displayed below the posts
id: Bila opsi ini dicentang, tulisan navigasi ditampilkan di bawah posting

en: Display navigation in pages
id: Tampilan navigasi di halaman

en: Display posts navigation in single posts
id: Tampilkan post navigasi pada post tunggal

en: Display posts navigation in post lists (archives, blog page, categories, search results ..)
id: Tampilkan post navigasi pada daftar post (arsip, laman blog, kategori, hasil pencarian ..)

en: Social links in left sidebar
id: Link sosial di sidebar kiri

en: Social links in right sidebar
id: Link sosial di sidebar kanan

en: Social links in footer
id: Link sosial di footer

en: Stick the footer to the bottom of the page
id: Terapkan footer dibawah laman

en: Display a back to top arrow on scroll
id: Tampilkan ikon kembali ke atas ketika scroll

en: Add your custom css here and design live! (for advanced users)
id: Tambahkan css buatan Anda disini dan desain sesukamu! (untuk pengguna tingkat lanjut)

en: Use this field to test small chunks of CSS code. For important CSS customizations, you'll want to modify the style.css file of a
id: Gunakan bidang ini untuk menguji potongan kecil kode CSS. Untuk kustomisasi CSS penting, Anda akan ingin memodifikasi file style.css dari

en: child theme.
id: tema anak.

en: How to create and use a child theme ?
id: Bagaiman acara membuat dan menggunakan child theme (anak tema) ?

en: Load images on scroll
id: Loading gambar ketika scroll

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can boost performances by reducing the weight of long web pages with images.
id: Centang opsi ini untuk delay loading gambar yang tida terlihat pada layar. Gambar dibawah layar akan loading secara dinamis ketika scroll. Ini dapat meningkatkan performa dan mengurangi beban halaman oleh gambar.

en: Display help notices on front-end for logged in users.
id: Tampilkan pemberitahuan bantuan di laman front-end untuk pengguna yang login

en: Global settings
id: Pengaturan Global

en: Sidebars
id: Sidebar

en: Advanced options
id: Opsi  lanjutan

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
id[0]: Tema Anda support %s menu. Pilih menu mana yang ingin Anda gunakan.
id[1]: Tema Anda support %s menu. Pilih menu yang ditampilkan pada setiap lokasi.

en: You can create new menu and edit your menu's content %s.
id: Anda dapat membuat menu baru dan ubah konten menu %s.

en: on the Menus screen in the Appearance section
id: pada layar Menu di bagian Appearance (tampilan)

en: If a menu location has no menu assigned to it, a default page menu will be used.
id: Jika lokasi menu tidak memiliki menu yang ditugaskan untuk itu, menu halaman default akan digunakan.

en: Fonts
id: Font

en: Image settings
id: Pengaturan gambar

en: Authors
id: Penulis

en: Smooth Scroll
id: Gulir halus

en: Header design and layout
id: Desain header dan layout

en: Navigation Menus
id: Menu Navigasi

en: Pages &amp; Posts Layout
id: Layout Laman &amp; Post

en: Post lists : blog, archives, ...
id: Daftar posting: blog, arsip, ...

en: Single posts
id: Posting Tunggal

en: Post metas (category, tags, custom taxonomies)
id: Post meta (kategori, tag, taksonomi kustom)

en: Galleries
id: Galeri

en: Comments
id: Komentar

en: Post/Page Navigation
id: Post / Halaman Navigasi

en: Socials in Sidebars
id: Sosial di sidebar

en: Footer global settings
id: Footer pengaturan global

en: Custom CSS
id: CSS kustom

en: Website Performances
id: Performa Website

en: Front-end placeholders and help blocks
id: Front-end placeholder dan kotak bantuan

en: Home featured page one
id: Laman fitur beranda satu

en: Home featured page two
id: Laman fitur beranda dua

en: Home featured page three
id: Laman fitur beranda tiga

en: Custom featured page %1$s
id: Halaman kustom unggulan (featured) %1$s

en: You need to select a page first. Leave this field empty if you want to use the page excerpt.
id: Anda harus memilih laman terlebih dahulu. Biarkan bidang ini kosong jika Anda ingin menggunakan kutipan laman.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: by
id: oleh

en: Published
id: Dipublikasikan

en: at dimensions
id: pada dimensi

en: Link to full-size image
id: Link ke ukuran penuh gambar

en: in
id: di

en: Return to
id: Kembali ke

en: View all posts by %s
id: Lihat semua post oleh %s

en: View all posts in %s
id: Lihat semua post di %s

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Laman

en: Browse:
id: Cari:

en: Minute %1$s
id: Menit %1$s

en: Week %1$s
id: Minggu %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
id: Hasil pencarian untuk &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
id: 404 Tidak Ditemukan

en: Page %d
id: Halaman %d

en: Split
id: Pecah

en: Merge
id: Gabung

en: Customizer screen
id: Layar Customizer

en: Featured page
id: Halaman Pilihan (fitur)

en: Discover how to replace or remove this demo slider.
id: Temukan cara untuk mengganti atau menghapus demo slider ini.

en: Check the front page slider doc &raquo;
id: Cek dokumen slider laman depan &raquo;

en: Easily create sliders and add them in any posts or pages.
id: Mudah membuat slider dan menambahkannya dalam tulisan atau halaman.

en: Check the slider doc now &raquo;
id: Cek dokumen slider sekarang &raquo;

en: comment | comments
id[0]: komentar
id[1]: komentar

en: Add a menu
id: Tambahkan Menu

en: open the customizer menu section
id: buka bagian menu Customizer

en: Left Sidebar
id: Sidebar Kiri

en: Appears on posts, static pages, archives and search pages
id: Muncul di post, laman statis, arsip dan laman pencarian

en: Right Sidebar
id: Sidebar Kanan

en: Subscribe to my rss feed
id: Subscribe rss feed saya

en: Follow me on Twitter
id: Ikuti saya di Twitter

en: Follow me on Facebook
id: Ikuti saya di Facebook

en: Follow me on Google+
id: Ikuti saya di Google+

en: Follow me on Instagram
id: Ikuti saya di Instagram

en: Follow me on Tumblr
id: Ikuti saya di Tumblr

en: Follow me on Flickr
id: Ikuti saya di Flickr

en: Follow me on WordPress
id: Ikut saya di Wordpress

en: Follow me on Youtube
id: Ikuti saya di Youtube

en: Pin me on Pinterest
id: Pin saya du Pinterest

en: Follow me on Github
id: Ikuti saya di Github

en: Follow me on Dribbble
id: Iktui saya di Dibbble

en: Follow me on LinkedIn
id: Ikuti saya di LinkedIn

en: Google fonts pairs
id: Pasangan Google font

en: Web safe fonts pairs
id: Web safe font pair

en: Single fonts
id: Font tunggal

en: Customizr is a clean responsive theme
id: Customizr adalah tema yang benar-benar responsiv

en: Many layout and design options are available from the WordPress customizer screen : see your changes live !
id: Banyak pilihan layout dan desain yang disediakan dari layar Wordpress : lihat perubahan secara langsung !

en: Secondary (horizontal) Menu
id: Menu (horizontal) Kedua

en: Need help with Customizr? Click here!
id: Butuh bantuan untuk Customizr? Klik disini!

en: Social links
id: Link Media Sosial

en: Blue
id: Biru

en: Black
id: Hitam

en: Flat black
id: Hitam datar

en: Grey
id: Abu-abu

en: Flat purple
id: Ungu datar

en: Purple
id: Ungu

en: Flat red
id: Merah datar

en: Red
id: Merah

en: Orange
id: Oren

en: Flat orange
id: Oren datar

en: Yellow
id: Kuning

en: Flat yellow
id: Kuning datar

en: Green
id: Hijau

en: Light green
id: Hijau muda

en: Green blue
id: Hijau biru

en: Light blue
id: Biru muda

en: Sticky Logo Upload (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)
id: Unggah Logo Sticky (format didukung : .jpg, .png, .gif, svg, svgz)

en: Use this upload control to specify a different logo on sticky header mode.
id: Gunakan kontrol pengunggahan ini untuk menentukan logo berbeda pada mode sticky

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
id: Unggah Favicon (format didukung L .ico, .png, .gif)

en: Choose a predefined skin
id: Pilih kulit yang sudah ditetapkan

en: Disabled if the random option is on.
id: Tiadakan jika opsi pengacakan dinyalakan.

en: Randomize the skin
id: Acak kulit

en: Apply a random color skin on each page load.
id: Berlakukan pengacakan warna kulit setiap laman reload.

en: Display an icon next to external links
id: Tampilkan ikon disamping link eksternal

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
id: Ini akan diterapkan pada link yang termasuk di dalam post atau laman saja.

en: Open external links in a new tab
id: Buka link eksternal di tab baru

en: Drop caps
id: Hurup besar

en: Enable drop caps
id: Aktifkan huruf besar

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your post / page content
id: Terapkan huruf besar pada paragraf pertama didalam post atau laman

en: Apply a drop cap when the paragraph includes at least the following number of words :
id: Terapkan huruf besar ketika paragraf sekurang-kurangnya sekian huruf :

en: (number of words)
id: (jumlah huruf)

en: Drop cap style
id: Gaya huruf besar

en: Simple black
id: Hitam sederhana

en: Enable drop caps in posts
id: Bolehkan huruf besar pada post

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your single posts content
id: Terapkan huruf besar di paragraf pertama pada post tunggal

en: Enable drop caps in pages
id: Bolehkan huruf besar pada laman

en: Apply a drop cap to the first paragraph of your pages
id: Terapkan huruf besar di paragraf pertama pada laman

en: Display icons next to titles
id: Tampilkan ikon disamping judul

en: When this option is checked, a contextual icon is displayed next to the titles of pages, posts, archives, and WP built-in widgets.
id: Ketika opsi ini dicentang, ikon kontekstual ditampilkan disamping judul dari laman, post, arsip, dan WP built-in widget.

en: Display a page icon next to the page title
id: Tampilkan ikon laman selanjutnya mengarah ke judul laman

en: Display a post icon next to the single post title
id: Tampilkan ikon post selanjutnya mengarah ke judul post

en: Display an icon next to the archive title
id: Tampilkan ikon selanjutnya mengarah ke judul arsip

en: When this option is checked, an archive type icon is displayed in the heading of every types of archives, on the left of the title. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
id: Ketika opsi ini dicentang, tipe arsip ikon ditampilkan pada heading pada setiap tipe arsip, disebelah kiri dari judul. Arsip itu bisa merupakan : kategori, tag, author, tanggal arsip, taxonomies buatan, hasil pencarian.

en: Display an icon next to each post title in an archive page
id: Tampilkan ikon selanjutnya yang mengarah ke judul post di laman arsip

en: When this option is checked, a post type icon is displayed on the left of each post titles in an archive page. An archive page can be : category, tag, author, date archive, custom taxonomies, search results.
id: Ketika opsi ini dicentang, tipe post ikon ditampilkan di sebelah kiri dari judul post pada laman arsip. Tipe laman arsip mencakup : kategori, tag, tanggal arsip, taksonomi buatan, hasil pencarian.

en: WP sidebar widgets : display icons next to titles
id: WP sidebar widget : tampilkan ikon selanjutnya setelah judul

en: WP footer widgets : display icons next to titles
id: WP footer widget : tampilkan ikon setelah judul

en: Autoscale images on zoom
id: Skala otomatis saat zoom

en: If enabled, this option will force images to fit the screen on lightbox zoom.
id: Jika diadakan, opsi ini akan memaksa gambar untuk sesuai pada layar saat lightbox zoom.

en: Sliders : display on loading icon before rendering the slides
id: Slider : tampilkan ikon loading sebelum merender slide

en: When checked, this option displays a loading icon when the slides are being setup.
id: Ketika dicentang, opsi ini menampilkan ikon loading ketika slide sedang di tata.

en: Social links in header
id: Link sosial pada header

en: Display menu in a box
id: Tampilkan menu didalam kotak

en: If checked, this option wraps the header menu/tagline/social in a light grey box.
id: Jika dicentang, opsi ini membungkus menu header/tagline/sosial didalam kotak abu-abu terang.

en: Sticky header settings
id: Pengaturan sticky header

en: Sticky on scroll
id: Sticky ketika di scroll

en: If checked, this option makes the header stick to the top of the page on scroll down.
id: Jika di centang, opsi ini membuat header menempel pada bagian atas layar ketika laman di scroll kebawah.

en: Sticky header : display the tagline
id: Sticky header : tampilkan slogan

en: Sticky header : display the title / logo
id: Sticky header : tampilkan judul / logo

en: Sticky header : display the menu
id: Sticky header : tampilkan menu

en: Also applied to the secondary menu if any.
id: Juga diterapkan pada menu kedua jika ada.

en: For mobile devices (responsive), limit the height of the dropdown menu block to the visible viewport.
id: Untuk perangkat handphone (responsiv), batasi tinggi kotak dropdown menu jadi lebih ciamik.

en: Display a label next to the menu button.
id: Tampilkan teks label setelah tombol menu

en: Note : the label is hidden on mobile devices.
id: Catatan : label disembunyikan pada perangkat handphone.

en: Choose a mobile devices (responsive) behaviour for the secondary menu.
id: Pilih (responsif) perangkat ponsel untuk menu kedua.

en: Move before inside the side menu
id: Pindahkan ke sebelum menu samping

en: Move after inside the side menu
id: Pindahkan ke setelah menu samping

en: Display in the header
id: Tampilkan di header

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Metas Design
id: Desain Meta

en: Select a design for the post metas
id: Pilih desain untuk post meta

en: Buttons and text
id: Tombol dan teks

en: Text only
id: Teks saja

en: Select the last update format
id: Pilih format terakhir di revisi

en: Date of the last update
id: Tanggal revisi

en: Recent update notice after post titles
id: Pemberitahuan revisi setelah judul post

en: Display a recent update notice
id: Tampilkan pemberitahuan revisi terbaru

en: If this option is checked, a customizable recent update notice is displayed next to the post title.
id: Jika opsi ini dicentang, penyesuaian pemberitahuan revisi akan ditampilkan setelah judul post.

en: Display the notice if the last update is less (strictly) than n days old
id: Tampilkan pemberitahuan jika revisi kurang dari (dekat) daripada hari ini

en: Set a maximum interval (in days) during which the last update notice will be displayed.
id: Mengatur interval maksimum (dalam hari) selama pemberitahuan revisi terakhir akan ditampilkan.

en: Recently updated !
id: Baru-baru ini diperbarui!

en: Update notice text
id: Teks pemberitahuan revisi

en: Update notice style
id: Perbarui gaya pemberitahuan

en: Default (grey)
id: Default (abu-abu)

en: Success (green)
id: Sukses (hijau)

en: Alert (orange)
id: Alert (oren)

en: Important (red)
id: Penting (merah)

en: Info (blue)
id: Info (biru)

en: If this option is checked, additional date informations about the the last post update can be displayed (nothing will show up if the post has never been updated).
id: Jika opsi ini dicentang, informasi tanggal tambahan tentang post di update akan ditampilkan (tidak akan muncul apa-apa jika post tidak pernah di update / revisi).

en: Select the length of posts in lists (home, search, archives, ...)
id: Tentukan total post pada daftar (beranda, pencarian, arsip, ...)

en: Display the full content
id: Tampilkan seluruh konten

en: Apply the grid layout to Home/Blog
id: Terapkan grid layout untuk Beranda/Blog

en: Apply the grid layout to Archives (archives, categories, author posts)
id: Menerapkan layout grid untuk Arsip (arsip, kategori, tulisan penulis)

en: Apply the grid layout to Search results
id: Terapkan grid layout pada Hasil pencarian

en: Unchecked contexts are displayed with the alternate thumbnails layout.
id: Konteks yang tidak dicentang ditampilkan dengan alternatif layout.

en: Upload a default thumbnail
id: Unggah default thumbnail

en: Thumbnails max height for the grid layout
id: Maks tinggi thumbnail untuk grid layout

en: Set the post grid thumbnail's max height in pixels
id: Atur maks ketinggian post grid layout dengan pixel

en: Squared, expand on hover
id: Kotak, melebar ketika disentuh

en: Squared, no expansion
id: Kotak, tidak melebar

en: Rectangular with no effect
id: Persegi panjang tanpa efek

en: Rectangular with blur effect on hover
id: Persegi panjang dengan efek blur ketika disentuh

en: Rectangular with unblur effect on hover
id: Persegi panjang tidak ngeblur ketika disentuh

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: Comments bubble shape
id: Bentuk gelembung komentar

en: Small bubbles
id: Gelembung kecil

en: Large bubbles
id: Gelembung besar

en: Comments bubble color
id: Warna gelembung komentar

en: Skin color
id: Warna kulit

en: Social link title in sidebars
id: Judul link sosial di sidebar

en: Will be hidden if empty
id: Akan disembunyikan jika kosong

en: Dynamic sidebar reordering on small devices
id: Sidebar dinamik mengorder ulang pada perangkat kecil

en: Activate this option to move the sidebars (if any) after the main content block, for smartphones or tablets viewport.
id: Aktifkan opsi ini untuk menyingkirkan sidebar (jika ada), untuk tampilan smartphone atau tablet.

en: Titles icons settings
id: Pengaturan ikon judul

en: Set up the titles icons options
id: Mengatur opsi ikon judul

en: Responsive settings
id: Pengaturan responsif

en: Various settings for responsive display
id: Berbagai pengaturan untuk tampilan responsif

en: Sorry, but the requested page is not found. You might try a search below.
id: Maaf, laman yang diminta tidak ditemukan. Mungkin Anda mau coba cari.

en: &larr; Previous
id: &larr; Sebelumnya

en: Next &rarr;
id: Selanjutnya &rarr;

en: One thought on
id: Satu tanggapan pada

en: thoughts on
id: tanggapan pada

en: (Edit)
id: (Ubah)

en: Reply
id: Balas

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pada %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar anda sedang menunggu moderasi.

en: Comment navigation
id: Navigasi Komentar

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Komentar Jadul

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Komentar Baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

en: Comment(s) on
id: Komentar pada

en: Edit now.
id: Edit sekarang.

en: Missing Attachment
id: Hilang Lampiran

en: {no title} Read the post &raquo;
id: {no title} Baca post &raquo;

en: Permalink to %s
id: Tautkan ke %s

en: Ooops, page not found
id: Ooops, halaman tidak ditemukan

en: About %s
id: Tentang %s

en: Daily Archives: %s
id: Arsip Harian: %s

en: Archives
id: Arsip

en: Monthly Archives: %s
id: Arsip Bulanan: %s

en: Yearly Archives: %s
id: Arsip Tahunan: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang cocok dengan pencarian Anda. Silahkan coba lagi dengan kata kunci lain.

en: Pages:
id: Laman:

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lihat semua post dari %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This entry was posted on %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.
id: Catatan ini telah di posting pada %1$s<span class="by-author"> by %2$s</span>.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s
id: Catatan ini telah diposting di %1$s dengan tag %2$s

en: This entry was posted in %1$s
id: Catatan ini telah diposting di %1$s

en: This entry was tagged %2$s
id: Catatan ini memiliki tag %2$s

en: This entry was posted on %1$s
id: Catatan ini telah diposting pada %1$s

en: on %1$s
id: pada %1$s

en: and posted on %1$s
id: dan diposting pada %1$s

en: This entry was posted
id: Catatan ini telah diposting

en: by %1$s
id: oleh  %1$s

en: (updated today)
id: (diperbaharui hari ini)

en: (updated %s days ago)
id: (diperbaharui  %s hari lalu)

en: (updated 1 day ago)
id: (diperbaharui 1 hari lalu)

en: (updated on %1$s)
id: (diperbaharui pada %1$s)

en: Open
id: Buka

en: tagged
id: Ditag

en: Post navigation
id: Post navigasi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Post Jadul

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Post Baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Go to
id: Pergi ke

en: Back to top
id: Kembali ke atas

en: Back Home
id: Kembali ke Beranda

en: Open the menu
id: Buka menu
